Denarna socialna pomoč se je zvišala
| Članek je bil prebran 884 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Od 1. avgusta letos bo višina denarne socialne pomoči višja. Po 3. členu Zakona o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji (ZUTPG) se transferji posameznikom in gospodinjstvom se uskladijo dvakrat letno, in sicer prvič v juliju mesecu z rastjo cen življenjskih potrebščin v obdobju januar–junij tekočega leta in drugič v januarju z rastjo cen življenjskih potrebščin v obdobju julij–december preteklega leta po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije.

 

Pojem in namen denarne socialne pomoči

Denarna socialna pomoč in varstveni dodatek sta socialno varstvena prejemka, namenjena tistim posameznikom ali posameznicam, ki si materialne varnosti ne morejo zagotoviti zaradi okoliščin, na katere sami ne morejo vplivati (2. člen Zakona o socialnih varstvenih prejemkih, v nadaljevanju: Zakon).

Z denarno socialno pomočjo se upravičencu do nje za čas prebivanja v Republiki Sloveniji zagotavljajo sredstva za zadovoljevanje minimalnih življenjskih potreb v višini, ki omogoča preživetje. (4. člen Zakona)

 

Kdo so upravičenci do denarne socialne pomoči

Upravičenci so po zakonu državljani ali državljanke Republike Slovenije, ki imajo stalno prebivališče v Republiki Sloveniji, tujci ali tujke, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje in stalno prebivališče v Republiki Sloveniji ter osebe, ki jim je priznana mednarodna zaščita in njihovi družinski člani, ki so na podlagi pravice do združitve družine pridobili dovoljenje za prebivanje v Republiki Sloveniji in imajo prijavljeno stalno oziroma začasno prebivališče v Republiki Sloveniji.

Poleg teh upravičencev lahko pravico do denarne socialne pomoči in varstveni dodatek uveljavljajo tudi osebe, ki ta socialno varstvena prejemka lahko uveljavljajo na podlagi mednarodnih aktov, ki obvezujejo Republiko Slovenijo.

Upravičenec je tisti, kdor si ne more preživetja zagotoviti sam z delom, s pravicami iz dela ali zavarovanja, z dohodki iz premoženja in iz drugih virov oziroma z nadomestili ali prejemki po drugih predpisih ali s pomočjo tistih, ki so ga dolžni preživljati, ali na drug način, določen z zakonom, ima pravico do denarne socialne pomoči v višini in pod pogoji, določenimi z Zakonom o socialnih varnostnih prejemkih in z zakonom, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev.

Do denarne socialne pomoči so torej upravičene osebe, ki si zase in za svoje družinske člane sredstev v višini minimalnega dohodka ne morejo zagotoviti iz razlogov, na katere niso mogle oziroma ne morejo vplivati, in so uveljavljale pravico do denarnih prejemkov po drugih predpisih in pravico do oprostitev in olajšav po tem zakonu ter izpolnjujejo druge pogoje po tem zakonu in po zakonu, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev. (3. in 6. člen Zakona)

 

Zvišanje denarne socialne pomoči

Po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se denarna socialna pomoč zviša za 7,25 evrov in za samsko osebo brez dohodkov tako znaša  največ 392,75 evrov, varstveni dodatek se zviša za 11,32 evrov in po novem znaša 577,34 evrov.

Uskladitev nove višine minimalnega dohodka se bo že upoštevala pri izplačilih denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka za mesec avgust 2018.  Novih vlog prejemnikom zaradi uskladitve ni potrebno vlagati.

Dvostarševska družina z dvema mladoletnima otrokoma brez dohodkov in premoženja bo od 1. 8. 2018 dalje prejela 1.125,79 evrov (denarna socialna pomoč in otroški dodatek).

© 28. 04. 2024 - mzone. Oglaševanje.