Pnevmatska prijemala – ključni element za hitre in natančne premike obdelovancev
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Pnevmatski elementi v proizvodni tehniki so zelo učinkovita rešitev za celo kopico procesov. Vsi elementi se lahko napajajo iz centralnega pnevmatskega sistema, kontroliramo jih preko električnih ventilov, zaradi svoje hitrosti pa zagotavljajo zelo učinkovito in enostavno delovanje. Osnova za vse pnevmatske elemente so pnevmatski cilindri, ki se jih smiselno vgrajuje v bolj kompleksne strojne mehanizme. Za mehanske premike izdelkov, ki se obdelujejo na liniji, so največ v rabi pnevmatska prijemala.

Robotske roke

Kaj je pnevmatsko prijemalo?

Prijemalo je strojni mehanizem, ki omogoča prijem predmeta z dvema ploskvama, kot bi ga prijeli s prsti. V proizvodnih linijah so prijemala skoraj vedno sklopljena še z drugimi premičnimi deli, tako da po prijemu omogočajo tudi premik predmeta v poljubno smer. Lahko pa prijemalo nek del samo zadrži za določen čas in se premikajo okoliška orodja, ki ga obdelujejo. Pnevmatska prijemala delujejo s pomočjo pnevmatskih cilindrov na stisnjen zrak, zato so precej hitra in učinkovita.

Vzporedna pnevmatska prijemala

Najbolj pogosta pnevmatska prijemala so vzporednega tipa. Ta izraz opisuje način premikanja orodnih čeljusti ali prstov. Vzporeden premik čeljusti je zelo zaželen pri večjih debelinah obdelovancev ali pa tam, kjer se širina prijema pogosto menja. Orodne čeljusti so lahko poljubno velikih površin, kar omogoča veliko prilagodljivost pri uporabi. V osrčju vzporednega prijemala je pnevmatski cilinder, ki premika čvrsto pripete drsnike na ohišju. Na premikajoče se dele drsnikov pa so nameščene orodne čeljusti ali prsti, ki lahko predmet zagrabijo.

Kotna pnevmatska prijemala

Za nekatere bolj specifične primere so bolj uporabna kotna pnevmatska prijemala. Pri njih se prsti za prijem premikajo kot škarje, kar pomeni, da čeljustni ploskvi (razen v zaprtem položaju) nista vzporedni. Zaradi načina prijema je treba v okolici čeljusti zagotoviti več prostora za delovanje, je pa sam mehanizem bolj kompakten.

Povezovanje pnevmatskih prijemal z drugimi standardnimi elementi

Pnevmatska prijemala so le redko vpeta togo v proizvodni sistem. Za premikanje posameznih obdelovanih delov morajo biti največkrat sklopljena z drugimi elementi, ki zagotavljajo premik. Zelo pogosta je naveza pnevmatskega prijemala z drsnikom oziroma kar linearnim aktuatorjem, ki omogoča premike v želeno smer. Veliko se uporablja tudi pnevmatsko prijemalo na obračalniku, ki ga lahko obrne za poljuben kot. Obstajajo tudi kombinacije vseh treh sistemov, ki so zgrajene integralno. Taki sistemi prijemal so zato zelo kompaktni in učinkoviti.

Nenazadnje pa so pnevmatska prijemala velikokrat pritrjena tudi na robotske roke s poljubno količino vrtilnih osi. V tem primeru je sistem sposoben tudi zelo kompleksnih operacij, ki jih upravlja mikrokontroler z ustrezno programsko opremo. Vse te rešitve največkrat vsebujejo še mehanske ali optične senzorje za zaznavo položaja predmeta ali sil, ki delujejo nanj. S pomočjo njihovih podatkov lahko proizvodni sistem še bolj natančno upravljamo in zaznamo oziroma popravimo morebitne nepravilnosti.

© 27. 04. 2024 - mzone. Oglaševanje.