Po čem prepoznamo virozo in kako jo zdravimo?
| Članek je bil prebran 3.831 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Vsi smo kdaj že obležali v postelji zaradi viroze. Gre za eno izmed najbolj pogostih okužb, kateri podležemo predvsem v hladnejših mesecih leta. Viroza je pravzaprav skupna oznaka za vse okužbe, ki jih povzročajo razni virusi. Običajno se viroza kaže kot  težave  v prebavilih ali v dihalih. Vsako leto za virozo zboli veliko ljudi, pri čemer so glavni krivci običajno adenovirisi, virusi gripe, proti kateri se je mogoče zaščititi s cepivom, rotavirusi, kalicivirusi, respiratorni sincicijski virusi, itd. Različni virusi povzročajo zelo podobne zdravstvene težave, zato je za natančno določitev virusa, običajno potrebno dati pregledati kri. Tudi gripa se konec koncev od drugih viroz ne razlikuje bistveno – glavna razlika je samo intenzivnost simptomov (pri gripi je počutje bistveno slabše kakor pri virozi). Virozo zdrav posameznik brez težav lahko pozdravi sam in običajno obisk pri zdravniku ni potreben. Nekoliko bolj občutljivi za virozo so imunsko oslabljeni ljudje, dojenčki in starejše osebe, saj pri njih lahko zelo hitro nastopi dehidracija (če gre npr. za rotavirusno okužbo). Prav tako viroza lahko predstavlja resne zaplete tudi za kronične bolnike. V vseh teh navedenih primerih je bolje obiskati zdravnike in tako poskrbeti, da viroza mine kar se da hitro.

gripaKako zdravimo virozo?

Pri zdravljenju sta bistveni predvsem dve stvari: počitek in tekočina. Za pitje se najbolj priporoča topel čaj ali voda, ogibati pa se je treba gaziranim sokovom in drugim hladnim napitkom. Počitek pomeni ležanje in spanje, zato v tem času nikakor ni priporočljivo hoditi v službo. Ker se viroza prenaša kapljično, jo na tak način lahko tudi nevarno širimo. Če spadamo v katero izmed rizičnih skupin (starejše osebe, kronični bolniki, majhni otroci), potem se priporoča cepljenje proti gripi, kar pa ne pomeni, da je oseba na tak način zaščitena pred vsemi virusi, ki povzročajo viroze. Viroz je največ v jesenskem in zimskem času, ko se ljudje veliko zadržujemo v notranjih prostorih, zato je v tem času priporočljivo redno zračenje prostorov in izogibanje javnim mestom, kjer je veliko ljudi na enem kupu. Prav tako si je za preventivo smiselno redno in temeljito umivati roke, saj se preko rok lahko virusi zelo učinkovito širijo. Posebej odporni na viruse so tisti, ki imajo močan imunski sistem. V zimskih in jesenskih dneh je zato potrebno imunski sistem še dodatno okrepiti, da se tako zaščitimo pred virusi. To je mogoče storiti na naraven način, z uživanjem limone, ingverja, medu, ipd. Tako poskrbimo, da je verjetnost za okužbo kar se da majhna. Tudi pozimi ali v jeseni, se je ne glede na vreme, zelo zdravo gibati na svežem zraku. Izogibati se je treba samo vdihavanju močno meglenega zraka, sicer pa je priporočljivo tudi gibanje na prostem, ko dežuje ali sneži. Pomembno je tudi, da vedno kašljamo ali kihamo v rokav, da se s tem virusne okužbe ne širijo.

Če nas virus vendarle napade, potem nastopijo nekateri značilni simptomi (vročina, glavobol, kašelj, bolečine v mišicah ali kosteh, izčrpanost in utrjenost, draženje v grlu in žrelu, mrazenje, pri črevesnih virusih pa še driske, slabost in bruhanje). V primeru, da virozi vendarle podležemo, je mogoče bolezen le preležati in krepiti svoj imunski sistem, da premaga okužbo. Če so bolečine prehude, potem lahko uporabimo sredstva za zniževanje povišane telesne temperature in bolečin, ki jih lahko kupimo v prosti prodaji. O virozah pa še Več v članku!

© 26. 04. 2024 - mzone. Oglaševanje.